Menu

Puzzle dla dzieci w różnym wieku

0 Comments


Rozwijające puzzle dla dzieci

Układanie puzzli to wspaniała rozrywka i edukacyjna zabawa. Rozwija percepcję wzrokową dziecka, uczy logicznego myślenia i skupienia na wykonywanym zadaniu. Należy jednak pamiętać, że puzzle dla dzieci muszą być dostosowane do wieku i możliwości danego malucha, aby go nie zniechęcić. Inne będą zabawki dla dwu latka, a inne dla dzieci starszych. Jak dobrać odpowiedni rodzaj puzzli?

Układanki dla najmłodszych dzieci do 2 lat

W przypadku maluszków raczej nie sprawdzą się tradycyjnie rozumiane puzzle dla dzieci. Co nie oznacza, że najmłodsi nie mogą mieć dostępu do tego typu rozrywki. Należy od najwcześniejszych lat kształtować w dzieciach umiejętność składania ze sobą elementów w określoną całość. Dla tej kategorii wiekowej najlepszą propozycją są eko zabawki ze względu na bezpieczeństwo zastosowanych surowców. Każdy sklep z zabawkami ma w swojej ofercie propozycje drewnianych układanek. Są one oparte na zasadzie dopasowania danego fragmentu do gotowej całości. Warto jednak decydując się na tego typu zakup, sprawdzić jakość ich wykonania.

Puzzle dla początkujących

Współczesne zabawki dla dzieci starają się skusić rodziców obietnicą edukacyjnego charakteru. Nie zawsze zabawka ma takie właściwości, jednak w przypadku puzzli sytuacja jest klarowna. Każdy zestaw, niezależnie od wzoru i zastosowanych kolorów pomoże dziecku rozwinąć ważne dla niego umiejętności. Warto jednak zwrócić uwagę na estetykę i jakość wykonania danego zestawu. Dla dzieci w wieku dwóch lat stworzono ciekawe propozycje oparte na małej ilości dużych elementów. Pudełka tego typu puzzli liczą zwykle maksymalnie około 40 elementów, jednak należałoby zaczynać od kilkuelementowych układanek. W tym wypadku także warto stawiać na eko zabawki, które są bezpieczne dla użytkownika.

Puzzle dla dzieci starszych i dorosłych

Wraz z upływem lat wzrastają umiejętności manualne dziecka i poprawia się jego spostrzegawczość. Dobierając zestawy puzzli dla starszych dzieci, warto kierować się informacjami zawartymi na opakowaniach. Dobrym rozwiązaniem jest również zasięgnięcie opinii innych rodziców lub zerknięcie na bloga, gdzie umieszczone będą autentyczne zdjęcia danego produktu. Oczywiście im większe zainteresowanie, tym większa może być liczba elementów. Ciekawą opcją są także drewniane modele do składania, które można nazwać puzzlami. Własnoręcznie złożony wóz policyjny zabawka da wiele satysfakcji. Dorośli także chętnie przyłączą się do takiej rozrywki.

Tagi: , , , , ,